خواص فوق العاده گوشت بوقلمون

خواص بوقلمون

خواص بوقلمون

گوشت بوقلمون بدون پوست، به طور طبیعی چربی کمی دارد که معادل ۱ گرم چربی در هر ۳۰ گرم گوشت است، لذا کسانی که دارای رژیم غذایی کم‏ چربی هستند و افراد مسن، می ‏توانند از گوشت بوقلمون بهتر از گوشت قرمز می باشد، استفاده کنند.
۱۵۰ گرم گوشت بوقلمون حدود نیمی از اسید فولیک مورد نیاز روزانه را تامین می‌کند. همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، روی و پتاسیم و ویتامین‏های B۱، B۳، B۶ و B۱۲ و اسید آمینه تریپتوفان است.

بوقلمون باعث کاهش کلسترول بد خون، ایجاد آرامش و سرحالی، افزایش ترشح هورمون تستوسترون و تقویت سیستم ایمنی می شود و از بروز سرطان نیز جلوگیری می‏کند. گوشت سفید و بدون پوست آن، یک ماده غذایی با پروتئین بالا و چربی کم است. کسانی که باید غذا‌های کم چرب بخورند، می‏توانند از قسمت سفید گوشت بوقلمون استفاده کنند.

حال هر یک از اثرات مفید گوشت بوقلمون بر سلامتی بدن را به طور جداگانه برایتان توضیح می‌دهیم.

 کاهش کلسترول بد خون:

قسمت روشن‏تر گوشت بوقلمون که بدون پوست باشد، دارای چربی، چربی اشباع و کلسترول کمتری نسبت به گوشت مرغ و گاو است.

 جلوگیری از سرطان:

اسید آمینه تریپتوفان برای فعالیت سلول‏های T لازم است. سلول‏های T، یک نوع از سلول‏های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول‏های سرطانی را از بین می‏برند و در صورت فقدان تریپتوفان، این دسته از سلول های فعال می‏میرند.

 ایجاد آرامش و سرحالی:

مصرف غذا‌هایی مثل بوقلمون باعث ایجاد آرامش می‏شود زیرا بوقلمون سرشار از ناقل عصبی “سروتونین” است که از اسیدآمینه تریپتوفان تشکیل شده است که منجر به سرحالی و آرامش بدن می‏شود.

در یک بررسی، به ۱۵ خانمی که سابقه‌ی ابتلا به افسردگی داشتند، دو نوع ترکیب از اسیدهای آمینه‏‏ دادند. یک نوع ترکیب دارای اسید آمینه تریپتوفان و دیگری فاقد آن بود. بعد از مصرف ترکیب بدون تریپتوفان، ۱۰ خانم دچار علائم افسردگی موقت، ولی قابل توجه شدند. ولی بعد از مصرف ترکیب حاوی اسید آمینه تریپتوفان هیچ نوع تغییری در روحیه و حالت روانی این خانم‏ها مشاهده نشد.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‏ دهد اسید آمینه تریپتوفان، نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن به عهده دارد. یک مطالعه بر روی موش‏ها نشان داد که متابولیت‏های تریپتوفان (مولکول‏های ناشی از تجزیه تریپتوفان در بدن) اثر دارو‌هایی را دارند که برای کاهش علائم بیماری ام اس، بیماری‏ که مربوط به سیستم ایمنی بدن می شود، استفاده می‏شوند.

 افزایش هورمون تستوسترون:

پروتئین موجود در گوشت بوقلمونی که به طور طبیعی (بدون استفاده از مواد شیمیایی و هورمونی) پرورش داده شده است، میزان هورمون تستوسترون را در بدن آقایان، در حد مطلوب نگه می‏دارد.

بهبود کم‏ خوابی:

اسید آمینه تریپتوفان نقش مهمی در خوابیدن دارد، در حقیقت باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی‏خوابی مزمن می‏شود.

هشدار:

گوشت بوقلمون دارای اسید آمینه پورین است، لذا مبتلایان به نقرس باید آن را به میزان خیلی کم مصرف کنند.

گوشت بوقلمون دارای مقدار کمی اگزالات است؛ لذا بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی، باید مقدار کمتری استفاده کنند.

بوقلمون‏هایی که به طور طبیعی و ارگانیک پرورش داده می‏شوند، هیچ نوع هورمون و آنتی بیوتیکی در بدن خود ندارند.

تقریبا تمامی چربی بوقلمون در پوست آن موجود است. همچنین گوشت تیره رنگ آن چربی بیشتری از گوشت روشن‏تر (سفید) آن دارد؛ لذا قبل از پختن گوشت بوقلمون، تمامی پوست آن را جدا کنید.

چرا پس از خوردن گوشت بوقلمون، حتی به مقدار جزئی، احساس ناراحتی و سنگینی در معده میکنم؟ همچنین مصرف مجاز این گوشت به چه اندازه می‌باشد.

گوشت بوقلمون برای هضم سنگین است و در صورت احساس ناراحتی در معده، آن را مصرف نکنید. می‌توانید از گوشت‌های سفید دیگر مثل گوشت مرغ و ماهی و روزانه ۳-۲ واحد گوشت مصرف کنید. (هر واحد گوشت ۳۰ گرم (به اندازه یک قوطی کبریت) و هر عدد تخم مرغ نیز یک واحد گوشت محسوب می‌شود.)

آیا مصرف گوشت بوقلمون برای بیماران دیابتی هم مفید است؟

مصرف گوشت بوقلمون به بیماران دیابتی پیشنهاد می‌شود، چرا که به سبب دارا بودن چربی‌های اشباع شده کم، پروتئین بالا و درصد کربوهیدرات پایین، سبب پایین آوردن گلوتن اندکس شده و در نتیجه برای بیماران دیابتی فاقد کلسترول بالا مفید است. همچنین به سبب درصد بسیار کم چربی‌های اشباع شده در این گوشت، مصرف آن برای اشخاصی که دارای کبد چرب می‌باشند مناسب است. بعلاوه، میزان سدیم در گوشت بوقلمون ۳۳۵ میلی‌گرم، درحالیکه در یک واحد گوشت ۳۳۰ گرم است.

به همین سبب خوردن گوشت بوقلمون به میزان زیاد، به بیماران قلبی پیشنهاد نمی‌شود. در صورتی که نمی‌خواهید دچار بیماری‌های سرطان سینه، پروستات، MS، آرتروز، افسردگی و اعصاب شوید و ضمنا اسید اوریک، اوره و چربی خونتان بالا نرود، گوشت بوقلمون مصرف کنید.

1 دیدگاه

  1. Amin گفت:

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *